top of page

Brexit: Obywatele EU mogą stracić prawo do pobierania benefitów!

Ostatnie dyskusje w Parlamencie ostrzegają ​​obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii, że prawdopodobnie po Brexicie nie będą mogli pobierać żadnych świadczeń socjalnych typu housing benefit, working tax credit, child tax credit, PIP, itp.

Posłowie debatują nad zniesieniem prawa obywateli UE do życia i pracy w Wielkiej Brytanii. Ale komisja parlamentarna ds. Praw człowieka twierdzi, że nowe przepisy mogą pozostawić obywateli UE, w tym tych, którzy płacili brytyjskie podatki od lat, w „niepewnej” sytuacji.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że rząd zobowiązał się już do ochrony praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii. Mówią: „Chcemy, aby Europejczycy pozostali w Wielkiej Brytanii i bez względu na wynik toczących się dyskusji na temat naszego wyjścia z UE, będziemy chronić ich prawa i zapewnić im status imigracyjny, którego potrzebują."

Theresa May powiedziała, że ​​obywatele UE w Wielkiej Brytanii będą mogli pozostać, nawet jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez formalnej umowy o wystąpieniu (no deal). Zachowaliby także swoje prawa do pobierania świadczeń socjalnych (benefitow).


Obywatele UE posiadający prawo stałego pobytu, które jest przyznawane po pięciu latach pobytu w Wielkiej Brytanii, nie powinni obawiać się o swoją przyszłość. Jednak parlamentarzyści i koledzy z komisji ds. Praw człowieka wyrazili obawy, że projekt ustawy o koordynacji imigracji i zabezpieczenia społecznego (wycofanie z UE) może pozostawić ludzi w „zawieszeniu praw”.


„Chociaż rząd powiedział, że nie ma zamiaru pozbawić obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii ich praw, jest to tylko efekt obecnego projektu ustawy”.

'Ciągła niepewność i brak gwarancji na zachowanie praw'

Komitet wezwał ministrów do opracowania warunków, tak aby zapewnić obywatelom UE takie same prawa jak obecnie. Komisja dodaje, że proponuje zmiany w przepisach, tak aby obecne zabezpieczenia i gwarancje mogły zostać zapisane w prawie. Posłanka Labour Harriet Harman, powiedziała: „Mówimy o prawach osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii od lat, a nawet dziesięcioleci, płacą w naszym systemie ubezpieczenia społeczne i podatki lub nawet urodziły się w Wielkiej Brytanii i mieszkają tutaj całe życie." Powiedzenie obywatelom UE, że wszystko zostanie opracowane w przyszłości, nie jest wystarczająco dobre, musi być gwarancja i konkretne zapewnienie praw pobytu.


Komitet podkreślił również obawy związane z planem ugodowym dla obywateli UE, zwłaszcza w związku z terminem i brakiem fizycznego dowodu statusu. Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdziła, że ​​program EU Settlement Scheme został opracowany tak aby każdy mógł złożyć wniosek o ustalenie statusu. Jest to bardzo prosta w użyciu aplikacja. Dodatkowo, rząd rozpoczął ogólnokrajową kampanię marketingową, aby zachęcić obywateli UE do złożenia wniosku.


Polacy są sceptyczni i nie bardzo chcą aplikować. Jedni nie wiedzą jak się za to zabrac, inni obawiają się odmowy a jeszcze inni nawet nie wiedzą, że to jest konieczne. Najbardziej bulwersujące jest to, że nie ma fizycznego dowodu otrzymanego statusu. Za każdym razem trzeba będzie się logować do systemu i potwierdzić swój status rezydenta. A co jeśli system padnie i zablokuje dostęp do naszych aplikacji?! A co jeśli pewnego dnia wszystkie dane znikną z systemu i nie będziemy mogli udokumentować prawa pobytu?! Wtedy prawdopodobnie Europejczycy podzielą losy generacji Windrush!


Czekamy na wasze opinie.


KJB International Aid

Pomoc Polakom na Wyspach


Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook, Twitter or Instagram

1,353 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page