top of page

Brexit: Pojawiają się błędy w statusach EU Settlement Scheme

Updated: Jul 20, 2019Niespełna kilka miesięcy od momentu otwarcia serwisu EU Settlement Scheme, a już pojawiają się błędy w przyznawanych statusach. Jak większość z was już wie, to aplikacje składa się oddzielnie dla każdego członka rodziny. Nie ma połączonych wniosków.


Oznacza to, że każdy członek rodziny musi składać oddzielny wniosek o przyznanie statusu. Jeden z dorosłych przedstawicieli rodziny, który najdłużej mieszka i pracuje w UK, aplikuje jako pierwszy i zostaje sponsorem dla np. dzieci. Później składa się kolejny wniosek, tym razem dla dzieci i pozostałych członków rodziny.


Otrzymaliśmy informację, że statusy osób osiedlonych lub czasowo osiedlonych są przyznawane na "chybił trafił". Otrzymujemy zgłoszenia od polskich rodzin, którzy złożyli aplikacje o stałe status rezydentów i otrzymali błędne decyzje dla swoich dzieci. Jedna z rodzin zgłosiła, że rodzic, czyli sponsor dzieci otrzymał status osoby osiedlonej na stałe a dzieci otrzymały status czasowe!? Dzieci przyjechał do UK razem z rodzicami i przebywają tutaj ponad 5 lat. Główny wnioskodawca to matka dzieci, czyli osoba zwana sponsorem w aplikacjach dla dzieci. Taki mały błąd, a w przyszłości mógłby zaszkodzić...

EU Settlement Scheme - jeśli jesteś obywatelem UE , EOG lub Szwajcarii, ty i twoja rodzina możecie złożyć wniosek do unijnego programu ugodowego, aby pozostać w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r.

Błędy zostały skorygowane przez EU Settlement Scheme w trybie natychmiastowym. Trzeba było prosić o sprostowanie i ponowny przegląd złożonego wniosku. Niby nic strasznego, a co by się stało, gdyby np. rodzice przeoczyli ten mały błąd. Po 5 latach okazało by się, że dzieci nie mają prawa pobytu na terenie UK, ponieważ nie aplikowali o wymianę statusu tymczasowego na stały!?


To taka przestroga dla wszystkich, by szczegółowo analizować wszystkie otrzymane decyzje. To mogła być tylko zwykła pomyłka, ale po co ryzykować. Nie bójcie się też poprosić o ponowny przegląd swojej aplikacji i pamiętajcie, że macie tylko 21 dni na taką apelację.


Mamy nadzieję, że takie błędy nie będą się powtarzać na porządku dziennym...


Serdecznie pozdrawiamy

Zespół KJB International

Pomoc Polakom na Wyspach


Polub nas na Facebooku lub skorzystaj z pozostałych opcji kontaktu  Landline: 01733 752295

Email: info@kjbinternationalaid.com

402 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page