top of page

COVID-19: Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi!

Updated: Apr 26, 2020

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wirusa COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO. Większość osób zakażonych doświadcza łagodnych symptomów tej choroby i dochodzi do siebie. Niestety, dla innych jest to dużo poważniejsza infekcja. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:

 • Często myj ręce

Regularnie i dokładnie myj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub umyj je wodą z mydłem.


Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.


 • Zachowaj dystans społeczny

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.

Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać te krople z tym wirusem COVID-19 - oczywiście jeśli ta osoba kaszląca ma chorobę. A w obecnej sytuacji trudno stwierdzić, kto ją ma.


 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.

 • Ćwicz higienę dróg oddechowych

Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub tkanką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast usuń zużytą tkankę.


Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, wcześnie zasięgnij pomocy medycznej

Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia.


Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.


 • Bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez twojego lekarza

Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami dotyczącymi COVID-19.

Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez twojego lekarza lub innego specjalisty opieki zdrowotnej i lokalnego organu zdrowia publicznego lub pracodawcę na temat tego, jak chronić siebie i innych przed COVID-19.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje o tym, czy COVID-19 rozprzestrzenia się na twoim obszarze. Oni najlepiej są w stanie doradzić, co ludzie w Twojej okolicy lub przestrzeni powinni robić, aby się chronić.

Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzili (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19


 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej.

 • Zostań w domu, jeśli zaczniesz źle się czuć, nawet z łagodnymi objawami, takimi jak ból głowy i lekki katar, aż do wyzdrowienia. Dlaczego? Unikanie kontaktu z innymi osobami i wizyt w placówkach medycznych pozwoli tym placówkom działać bardziej efektywnie i pomoże chronić Ciebie i innych przed możliwym COVID-19 i innymi wirusami.

 • Jeśli wystąpi gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza, ponieważ może to być spowodowane infekcją dróg oddechowych lub inną poważną chorobą. Zadzwoń wcześniej i poinformuj swojego lekarza o wszelkich ostatnich podróżach lub kontaktach z podróżnymi. Dlaczego? Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. Pomoże to również zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 i innych wirusów.

Niestety niektóre komentarze aż przerażają. żyjemy w XXI wieku i okazuje się, że ignorancja niektórych sięga zenitu. Nie wiem czy to fałszywa duma czy raczej strach przed nieznanym… Jedno wiem na pewno ignorując tego wirusa i udając, że to tylko sianie postrachu nie jest odpowiednim nastawieniem. Nie bójmy się bać, przecież tutaj chodzi o nasze życie i życie naszych najbliższych. Ja rozumiem, że każdy reaguje na tego news w inny sposób – jednych przeraża, innych śmieszy a jeszcze innych bulwersuje. Dlatego też, spójrzmy na realia – umierają ludzie!!! Setki osób dziennie umiera przez tę zarazę, tysiące ludzi dziennie zostaje zakażonych wirusem, w supermarketach pustki, granice pozamykane a niektórzy uważają, że to ściema… Wiem, że to stresujący moment w życiu każdego z nas, ale wspieramy się zamiast krytykować. Chociaż raz spójrzmy na to z innej perspektywy i doceniajmy co mamy dziś, bo nikt z nas nie wie co nas czeka jutro!!!


Pozdrawiam


KJB International Aid

Consulting & Coaching


Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook, Twitter or Instagram177 views0 comments
 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • Twitter Social Icon
bottom of page