top of page

Czego oczekiwać od brytyjskiego pracodawcy w dobie globalnego kryzysu?

Updated: Apr 26, 2020

Dowiedz się, jak pracodawcy powinni wspierać swoją firmę i siłę roboczą w tym globalnym zagrożeniu dla zdrowia. Nowa choroba koronawirusowa, oficjalnie nazwana COVID-19, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za pandemię. Ponieważ wirus nadal się rozprzestrzenia, stanowi poważne wyzwanie dla wielu organizacji.


Ten artykuł informacyjny zawiera przegląd obecnej sytuacji koronawirusa i wyjaśni w jaki sposób pracodawcy powinni reagować na zagrożenie i wspierać pracowników poprzez ich przygotowanie, w szczególności dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz opracowywanie elastycznych zasobów zapobiegawczych.


W styczniu 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ​​wirus stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Jako, że rozprzestrzenia się w szybkim tempie i to na całym świecie. 11 marca 2020, WHO sklasyfikowało go jako „pandemię”, która, w kategoriach WHO, jest „ogólnoświatowym rozprzestrzenianiem się choroby”.


12 marca rząd ogłosił, że Wielka Brytania przechodzi do bardziej restrykcyjnych czynników zapobiegawczych. W związku z tym, że wirus rozprzestrzenia się w obecnie w Wielkiej Brytanii w dynamicznym tempie, wszyscy pracodawcy i pracownicy są w jakiś sposób narażeni na skutki tego wirusa. Zdrowie i dobre samopoczucie ludzi oraz rygorystyczne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa powinny znajdować się w centrum odpowiedzi każdego pracodawcy.

Będziemy nadal zestawiać i publikować zaktualizowane zasoby, które zawierają bardziej szczegółowe wskazówki i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnych sytuacji, szczególnie tych związanych z globalnym kryzysem. Jeśli masz pytanie a nie możesz znaleźć odpowiedzi na naszej stronie to zadzwoń do nas 01733 752295.


W każdym zakładzie pracy najważniejsze jest informowanie się nawzajem o planowanych środkach zapobiegawczych. Pracodawcy powinni codziennie śledzić rozwój sytuacji i doradzać pracownikom, którzy są zaniepokojeni infekcją, korzystając z oficjalnych i specjalistycznych źródeł medycznych, takich jak GOV.UK, National Health Service i internetowa usługa koronawirusowa NHS 111.


Każdy pracownik i pracodawca powinien używać podstawowych, ale skutecznych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji, w tym:


  • Upewniając się, że miejsce pracy jest czyste i higieniczne.

  • Nakłaniając wszystkich do regularnego i dokładnego mycia rąk.

  • Zapewniając wszystkim pracownikom żelu do dezynfekcji rąk (najlepiej na bazie alkoholu).

  • Zachęcając ludzi do używania rękawiczek i maski (jeśli jest taka konieczność).


Od 16 marca rząd wyraził zgodę dla każdego, kto ma pewne objawy (takie jak wysoka temperatura 37,8 stopni lub więcej i / lub nowy, ciągły kaszel), do samodzielnej izolacji w domu przez siedem dni od momentu zaobserwowania objawów. Wtedy możesz też uzyskać odpowiednie zaświadczenie lekarskie o koniecznej izolacji a więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj. Jeśli mieszkasz sam to konieczna jest 7 dniowa izolacja. Natomiast jeśli mieszkasz z innymi to współlokatorzy również muszą się poddać 14 dniowej izolacji.


W ramach strategii wymuszenia dystansu społecznego 20 marca rząd ogłosił, że od tego dnia wszystkie puby, restauracje, hotele i inne lokale rozrywkowe zostaną tymczasowo zamknięte, a ludzie powinni podróżować tylko w razie absolutnej konieczności. 23 marca premier zwrócił się do narodu i polecił ludziom pozostać w domu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby między gospodarstwami domowymi. Premier zapowiedział także zamknięcie wszystkich sklepów sprzedających towary niezwiązane z żywnością i higiena.


Dodatkowo, rząd ogłosił pakiet środków wspierających firmy i pracowników podczas pandemii, w tym specjalny program „Coronavirus Job Retention Scheme”, w ramach którego wszyscy pracodawcy w Wielkiej Brytanii będą mogli uzyskać dotację finansową w wysokości 80% kosztów wynagrodzenia swoich pracowników do maksymalnej kwoty £2500 na pracownika na miesiąc. Dotknięci pracownicy musieliby zostać sklasyfikowani jako „furloughed workers” (to ci, którzy nie mogą pracować z powodu pandemii koronawirusa, ponieważ ich miejsca pracy zostały zmuszone do zamknięcia. Nie są to osoby, którzy zostali zwolnieni) aby kwalifikować się do programu.


W dniu 26 marca rząd opublikował wytyczne dla pracodawców i pracowników dotyczące sposobu działania programu, kwalifikowalności i sposobu zgłaszania roszczeń. Inne ogłoszone środki obejmują dotacje dla małych przedsiębiorstw, dni wolne od pracy dla niektórych sektorów oraz inne ukierunkowane dotacje i pożyczki. Specjalna strona internetowa zawiera więcej szczegółów na temat środków wsparcia dla przedsiębiorstw i sposób składania wniosków, a także porady dla firm i pracowników w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. W dniu 26 marca rząd przedstawił pakiet dalszych środków wspierających samozatrudnionych jako program wspierania dochodów z pracy na własny rachunek, obejmujący bezpośrednią dotację pieniężną w wysokości do 80% ich zysków, ale nie więcej niż do £2500 miesięcznie. Dalsze szczegóły programu zostaną wkrótce udostępnione przez HMRC.


Pamiętaj, że pracownicy i pracodawcy powinni się wspierać w trudnym czasie, ale z uwagi na ten trudny czas, w niektórych przypadkach może wystąpić konflikt i pewnego rodzaju panika. Dlatego też, nie obawiaj się, nie stresu i nie wykłócaj! Weź głęboki oddech i przemyśl sprawę. A jeśli nie wiesz, jak ugryźć temat po prostu zadzwoń do nas na 01733 752295 i wspólnie poradzimy co zrobić by wszystko było dobrze.


Serdecznie pozdrawiamy

KJB International Aid

Consulting & Coaching

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook, Twitter or Instagram

323 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page