top of page

Jakie są prawa i obowiązki rodzicielskie po rozstaniu rodziców w UK?

Reakcje dzieci na sytuację rozstających się rodziców są bardzo zróżnicowane. Zgodnie z założeniami psychologii rozwojowej - w różnych przedziałach wiekowych życia dziecka - może dojść do innych zakłóceń w jego rozwoju podczas takiego rozstania.

Dlatego też, walka rodziców o opiekę nad dzieckiem po rozstaniu, czy ograniczanie wizytacji dziecka z drugim rodzicem wiąże się z dodatkowym stresem i zaburzeniami psychologicznymi dziecka.


Zazwyczaj stawiamy na dobro dziecka i chcemy, żeby nasze dziecko przeszło to rozstanie bez jakichkolwiek zakłóceń.


Niestety w niektórych przypadkach jest to niemożliwe, ponieważ rozstający się rodzice zazwyczaj kłócą się o opiekę nad dzieckiem i podejmowanie decyzji o przyszłości dzieciaka, nie zważając na to, co to dziecko czuje w danym momencie.


W tym artykule postaramy się przedstawić na czym tak naprawdę polegają prawa i obowiązki rodzicielskie po rozstaniu rodziców i nie tylko.


Obowiązkiem każdego rodzica, który posiada odpowiedzialność rodzicielską jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz bezpieczeństwa. Jako rodzic jesteś również odpowiedzialny za zdyscyplinowanie dziecka, wybór i zapewnienie odpowiedniej edukacji, podejmowanie decyzji o leczeniu oraz wyrażenie zgody na jakiekolwiek leczenie. Masz też prawo do zarządzania majątkiem dziecka.


Nie zapominajmy, że rodzice muszą zapewnić dziecku wsparcie finansowe niezależnie od tego czy sprawują władzę rodzicielską czy nie. Każdy z nas jest świadomy pojęcia władzy rodzicielskiej, natomiast w ostatnim czasie bardzo popularne stało się pytanie: czym jest władza rodzicielska wobec rodziców w separacji?


Władza rodzicielska wobec rodziców w separacji nawiązuje głównie do tego, że jeżeli sprawujesz władzę rodzicielską nad dzieckiem, ale z nim nie mieszkasz, nie oznacza to, że masz prawo spędzać czas z dzieckiem. Ma to jednak ogromny wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących życia dziecka. Inaczej mówiąc, rodzic, który sprawuje władzę rodzicielską każdego dnia, musi uwzględnić drugiego rodzica przy podejmowaniu ważnych decyzji związanych z dzieckiem. Co nie oznacza, że za każdym razem rodzic sprawujący opiekę musi uzyskać zgodę drugiego rodzica na podejmowanie rutynowych decyzji nawet jeśli oboje posiadacie władzę rodzicielską.


Zazwyczaj chodzi tutaj o dużo poważniejsze decyzje, na przykład, wyjazd z dzieckiem za granicę. W takiej sytuacji oboje odpowiedzialni rodzice muszą wyrazić zgodę na piśmie. Jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wyjazd dziecka za granica, to wtedy koniecznym jest udanie się do sądu. Sędzia podejmie wówczas decyzję, która leży w najlepszym interesie dziecka.


Najlepszym rozwiązaniem dla rozstających się rodziców jest kontakt z mediatorem, który pomoże wam w napisaniu ugody, która ma na celu ustalić opiekę nad dzieckiem pomiędzy rodzicami.


To bardzo istotny element, o którym zazwyczaj rodzice zapominają podczas rozstania. Warto to jednak przemyśleć i wspólnie zdecydować (w obecności mediatora, jeśli to konieczne), gdzie będzie mieszkać dziecko, ile czasu będzie spędzać z każdym z rodziców, i jak będzie wyglądało wsparcie finansowe dziecka. Taka ugoda powinno być stworzona w formie aktu notarialnego lub podpisana w obecności adwokata. Warto również pamiętać, że taka ugoda może mieć wzmiankę o alimentach, jeżeli dziecko będzie spędzać więcej czasu z jednym z rodziców.

Taką ugodę można napisać samodzielnie poprzez sporządzenie planu wychowawczego ze swoim byłym partnerem. Zazwyczaj jest tak, że rodzice wolą unikać kontaktu ze sobą, dlatego w takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z mediatora, który pomoże wam sporządzić ugodę podczas mediacji. Dlatego też, jeśli potrzebujecie mediatora lub doradcy, który sporządzi dla was plan wychowawczy i ugodę związaną z opieką nad dzieckiem po waszym rozstaniu, koniecznie skontaktujcie się z nami. Działamy na angielskim rynku ponad 10 lat i mamy ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Konsultacja z mediatorem jest darmowa. Zapisz się już dziś i skorzystaj z darmowych porad, które mogą być pomocne przy sporządzaniu planu wychowawczego.


Kolejne nurtujące pytanie, które zadają rozstający się rodzice jest to kto ma odpowiedzialność rodzicielską podczas rozstania. Ta odpowiedź nie będzie zadowalająca dla niektórych ojców, ponieważ w tej sytuacji matka automatycznie sprawuje władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem od momentu jego urodzenia. Ojciec zwykle sprawuje władzę rodzicielską, jeśli jest żonaty z matką dziecka lub jeśli widnieje w akcie urodzenia jako ojciec.


W sporadycznych przypadkach jest tak, że ojciec był nieobecny podczas narodzin i nie widnieje w akcie urodzenia. W takiej sytuacji ojciec może ubiegać się o władzę rodzicielską poprzez złożenie aplikacji do sądu. Wniosek do sądu (C1) składa się w 2 egzemplarzach i wysyła się go do najbliższego sądu rodzinnego. Do tego celu będzie potrzebny akt urodzenia i dokument tożsamości dziecka oraz obowiązuje opłata sądowa w wysokości £215. Osoby o niskich dochodach lub korzystające z funduszy socjalnych będą mogli uzyskać pomoc w uiszczeniu opłat sądowych.


Wiele rodzin nie wie jakie prawo obowiązuje, jeśli dziecko urodziło się za granicą a mieszka w Wielkiej Brytanii. Jeśli dziecko urodziło się za granicą, ale zamieszkało w Wielkiej Brytanii to odpowiedzialność rodzicielska zależy od kraju, w którym obecnie dziecko mieszka. Oznacza to, że jeśli dziecko mieszka z jednym z rodziców na terenie Wielkiej Brytanii to obowiązują prawa i obowiązki zgodnie z prawem rodzinnym w UK.


Podczas takich sporów, trudno jest myśleć co tak naprawdę czuje nasze dziecko. W takich sytuacjach najczęściej liczą się nasze uczucia i tylko zastanawiamy się czy zemścić się na partnerze czy jednak pójść na ugodę? Dopiero w momencie, kiedy emocje opadną zaczynamy myśleć co jest dobre dla naszego dziecka. Niestety tutaj też myślimy tylko o kontakcie dziecka z drugim rodzicem. Zapominamy często, że to dziecko ma również dziadków i innych członków rodziny. Bardzo często pomijamy rodzinę partnera i ograniczamy kontakty z nimi, ze względu na to, że nie chcemy by nasze dziecko było przeciwstawiane wobec nas samych.


Zatem rozstając się z partnerem miejmy na uwadze nasze dzieci, ponieważ to one powinny być na pierwszym miejscu w tym całym zamieszaniu. Nie mamy prawa zakazywać im kochać członków rodziny. Jeśli twoje dziecko jest dla ciebie ważne i chcesz by rozwijało się w sposób prawidłowy to nie utrudniaj mu kontaktów z najbliższymi. Oczywistym jest, że twoje dziecko jest dla ciebie najważniejsze, dlatego nie zapominaj o tym i skorzystaj z usług specjalistów, jeśli nie wiesz, czy twoje poczynania nie krzywdzą uczuć twojego dziecka.

W KJB International Aid mamy specjalistyczny zespół, który przeprowadza mediację również z dziećmi lub obecności dzieci by uzyskać jak najlepszą ugodę dla rodziców, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwój dziecka. dysponujemy doświadczonymi mediatorami i doradcami. Nasi specjaliści pomogą znaleźć po rozwiązanie dla wszystkich konfliktów rodzinnych, jakkolwiek trudnych i złożonych. Dla nas liczy się dobro dzieci oraz zadowoleni klienci, dlatego też zrobimy Wszystko by negocjacje pomiędzy rodzicami przebiegały w zgodzie i bez utrudnień.


Skontaktuj się z nami już dziś i nie czekaj na pogorszenie się Twojej sytuacji.


KJB International Aid

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275 Email: info@kjbinternationalaid.com ___________________________________ Follow us on Facebook, Google or Instagram

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page