top of page

Sześć dodatkowych korzyści z Universal Credit, o których możesz nie wiedzieć

Universal Credit nie należy jeszcze do najpopularniejszych schematów pomocowych w UK, ale prawda jest taka, że wielu ludzi na nim polega. Są też osoby, dla których to jest jedyny dochód na utrzymanie rodziny.

Jako, że jest to nowy system pomocowy w UK to prawdopodobnie nie wiesz, że istnieje sześć dodatkowych korzyści, co oznacza, że ​​niektórzy mogą uzyskać więcej pieniędzy lub dodatkowe ulgi, korzystając z Universal Credit.


Dla tych, którzy nie wiedzą, Universal Credit to płatność pomagająca pokryć koszty gospodarstwa domowego i dopełnić niskie lub zerowe dochody. Możesz go otrzymać, jeśli masz niskie dochody, jesteś bez pracy lub nie możesz pracować z powodu choroby lub koronawirusa.


Zastąpił on zasiłki takie jak: Child Tax Credit, Housing Benefit, Income Support, income-based Jobseeker’s Allowance (JSA), income-related Employment and Support Allowance (ESA) i Working Tax Credit.


Poniżej jest 6 punktów opisujących o jaką dodatkowa pomoc możesz się ubiegać i jak uzyskać dostęp do dodatkowego wsparcia?


1. Koszty opieki nad dziećmi


Jeśli pracujesz, Universal Credit może pomóc w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi, niezależnie od tego, ile godzin pracujesz.


Możesz mieć prawo do 85% kosztów opieki nad dzieckiem, jeśli kwalifikujesz się do Universal Credit i spełniasz dodatkowe warunki. Kwoty, jakie możesz otrzymać z tytułu kosztów opieki nad dziećmi, to:

  • maksymalnie 646,35 GBP miesięcznie na jedno dziecko

  • maksymalnie 1108,04 GBP miesięcznie na 2 lub więcej dzieci

Zasiłek na opiekę nad dzieckiem jest wypłacany z dołu. Oznacza to, że zazwyczaj sam pokryjesz koszty, a Universal Credit zwróci Ci część tych pieniędzy. Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy w pokryciu kosztów w danym momencie - omów te kwestie z przydzielonym ci doradcą z DWP Universal Credit.

2. Jobcentre Plus Travel Discount Card


Jest to świadczone osobom bezrobotnym ubiegającym się o zasiłek dla osób poszukujących pracy lub dla osób na Universal Credit. Tego typu rabaty otrzymuje się na okres od 3 do 9 miesięcy (jeśli jest się w wieku 18-24) lub od 3 do 12 miesięcy (jeśli jest się w wieku powyżej 25 roku życia).


Pozostali wyżej nie sklasyfikowani mogą otrzymać kartę rabatową na podróże z Jobcentre Plus tylko na okres do 3 miesięcy od złożenia wniosku, ale tylko wtedy, gdy są aktywnie zaangażowani w kontakt z doradcą Jobcentre Plus. Posiadaczom tych kart przysługuje 50% zniżki na wybrane bilety kolejowe.


3. Flexible Support Fund

Brak np. „odzieży roboczej” już nie musi powstrzymywać Cię przed podjęciem pracy. Dostępny jest elastyczny fundusz wsparcia, który pomoże Ci pokryć koszty rozpoczęcia pracy. Te pieniądze nie muszą być zwracane i mogą pokryć koszty rzeczy, takich jak odzież robocza lub mundurki, aby rozpocząć pracę. Te fundusze mogę być również wykorzystane na cele podróży np. na rozmowy kwalifikacyjne.


Pamiętaj jednak, że Jobcentre Plus może wyznaczyć ci cel wydania tych funduszy.


4. Sure Start Maternity Grant


Możesz otrzymać jednorazową wypłatę w wysokości £500 na pokrycie kosztów urodzenia pierwszego dziecka lub kolejnego przy ciąży mnogiej. Jest to tzw. Zasiłek macierzyński "Pewny Start".


Jeśli mieszkasz w Szkocji, nie możesz otrzymać zasiłku macierzyńskiego "Pewny Start". Zamiast tego możesz ubiegać się o zasiłek zwany "Pregnancy and Baby Payment".


Osoby kwalifikujące się do tego grantu musza spełniać dwa poniższe warunki:

  • spodziewać się pierwszego dziecka lub mieć już dzieci spodziewać się porodu mnogiego (np. bliźniaki)

  • korzystać z zasiłków tj.: Income Support, income-based Jobseeker’s Allowance, income-related Employment and Support Allowance, Pension Credit, Child Tax Credit, Working Tax Credit that includes a disability or severe disability element, Universal Credit

O zasiłek należy ubiegać się 11 tygodni przed planowana data porodu lub w ciągu 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. Nie musisz zwracać tych pieniędzy i nie będzie miało wpływu na inne świadczenia lub zasiłki.


5. Council Tax Reduction


Jest to tzw. Council Tax Support czyli ulga na podatek lokalny. Aplikacje o tego typu składa się online za pomocą strony rządowej.


Council Tax Reduction jest programem oferowanym przez lokalną radę i ma na celu zmniejszenie kwoty podatku lokalnego należnego od osób o niskich dochodach lub otrzymujące niektóre zasiłki dla najuboższych.


6. Help to Save


Rządowy program Help to Save to rodzaj konta oszczędnościowego. Umożliwia to niektórym osobom uprawnionym do dodatku Working Tax Credit lub otrzymującym Universal Credit premię w wysokości 50 pensów za każdego £1 zaoszczędzonego w ciągu 4 lat. Uzgodnione premie otrzymujesz na koniec drugiego i czwartego roku. Po pierwszych 2 latach otrzymasz pierwszy bonus, jeśli używałeś swojego konta do oszczędzania. Ta premia wyniesie 50% zaoszczędzonego salda. Maksymalna miesięczna wplata na rządowe konto oszczędnościowe to £50.


Help to save jest wspierana przez rząd, więc wszystkie oszczędności w programie są bezpieczne.

Jeśli nie jesteś pewien czegoś, co dotyczy Twojego wniosku o Universal Credit, zadzwoń na infolinię DWP Universal Credit pod numer 0800 328 5644 lub odwiedź stronę rządową.

Pamiętaj, tez ze zawsze możesz skorzystać z naszych usług dzwoniąc pod numer 01733 752295 lub wysyłając na maila na info@kjbinternationalaid.com. Oferujemy darmowe i płatne porady dla Polaków w UK. Sam decydujesz jaka opcja ci odpowiada. Ogólnie działamy na zasadach centrum wsparcia emigrantów i oferujemy szeroką gamę usług.


Więcej info o Universal Credit i nie tylko znajdziesz na naszej stronie


Serdecznie zapraszamy.

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275 Email: info@kjbinternationalaid.com

___________________________________ Follow us on Facebook or Instagram

541 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page