top of page

Ważne! Brexit a UE Settlement Scheme

Updated: Mar 11, 2019


Najnowsze informacje na temat unijnego programu, który został stworzony z myślą o obywatelach UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Celem tego programu jest uregulowanie statusu Europejczyków po Brexitcie.

Zostały niespełna trzy tygodnie i będzie można składać aplikacje o statusy osób osiedlonych. Pełny dostęp do systemu online rozpocznie się 30 marca 2019 r. Wnioski będą BEZPŁATNE, jak ogłosiła premier T. May w dniu 21 stycznia 2019 r. Proszę pamiętać, że do tego celu będzie wam potrzebna aplikacja Home Office (do zainstalowania w Androidzie) o nazwie “EU Exit ID Document Check App”


Aby ubiegać się o status rezydentów, wnioskodawcy będą musieli tylko:

  • Przedstawić dokumenty tożsamości

  • Udowodnić pobyt w Wielkiej Brytanii

  • Wspomnieć o jakichkolwiek wyrokach skazujących

Bez względu na to, czy Wielka Brytania opuści UE z ugodą, czy bez niej, obywatele UE będą musieli taki wniosek złożyć do 31 grudnia 2020 r.

Jak aplikować?


Aplikacje będą dostępne online. Do każdego wniosku trzeba będzie dołączyć wymagane dokumenty (jak wspomniano powyżej). Są dwie opcje przedstawienia tych dokumentów do Home Office:

  1. Tradycyjnie, czyli za pomocą poczty. To oznacza, że będzie można przesłać paszport lub/i inne dokumenty pocztą.

  2. Za pomocą specjalnej aplikacji “EU Exit ID Document Check App”, czyli coś w rodzaju skanerów ID. Ta opcja obejmuje też bezpośrednią pomoc, która jest dostępna w kilku lokalizacjach (tutaj znajdziesz listę lokalizacji skanerów), w których aplikanci mogą uzyskać pomoc z w/w aplikacją.

Od 9 kwietnia 2019 r. Obywatele UE i członkowie ich rodziny, którzy mieszkali w UK, ale przenieśli się do innego kraju z różnych powodów, będą mogli składać wnioski online, bezpłatnie i na podstawie poprzedniego miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii, bez konieczności przyjazdu do Anglii.

Na bieżąco będziemy Was informować o najnowszych wydarzeniach dotyczących wyjścia UK z UE.


Będziemy też opisywać szczegółowe informacje o tym, jak złożyć wniosek po pełnym uruchomieniu programu przez Home Office.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania to napisz do nas na info@kjbinternationalaid.com lub zadzwoń na 01733 752295. Jesteśmy tu do Waszej dyspozycji.


Serdecznie Pozdrawiamy

Źródło informacji: EU Settlement Resolution Centre i strona gov.uk

479 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page