top of page

Brexit: Mamy porozumienie z UE!

Updated: Apr 26, 2020

Połączenie słowa „Britain” i „Exit” tworzy Brexit a zostało wymyślone przez byłego prawnika Petera Wildinga cztery lata przed głosowaniem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Unia Europejska, zbudowana na ruinach drugiej wojny światowej w celu zintegrowania siły gospodarczej i zakończenia wieków rozlewu krwi w Europie. UE jest obecnie grupą 28 krajów, które handlują i pozwalają swoim obywatelom przemieszczać się między narodami bez restrykcji, z prawem pobytu, prawem do pracy i nauki.


W referendum z 23 czerwca 2016 r. 52 procent brytyjskich wyborców poparło odejście z UE, a 48 procent głosowało za pozostaniem.


Premier Boris Johnson podpisał umowę o wystąpieniu i tym samym, ostatecznie zakończył wieloletnia walkę i ciągłe przepychanki w angielskim parlamencie. W końcu mamy porozumienie z UE.


Podpisanie odbyło się w piątek, 24 stycznia 2020, po tym jak przewodniczący Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen podpisali dokument i przekazali w ręce przedstawicieli UE i Wielkiej Brytanii by został przetransportowany do Londynu.


Oryginał umowy został następnie przewieziony z powrotem do Brukseli, gdzie zostanie złożony w archiwum zawierającym wszystkie międzynarodowe traktaty UE.


Premier określił podpisanie umowy jako „fantastyczny moment”, który zakończył ponad trzy lata „kłótni i podziału” od czasu nieszczęsnego referendum.

Pozostawia to jednak ogromnie ważne decyzje do podjęcia, dotyczące charakteru przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z UE, przy czym perspektywa Brexitu bez porozumienia pozostanie kluczowym elementem dyskusji, jeśli obie strony nie będą w stanie uzgodnić umowy handlowej w tak krótkim terminie, bo tylko do 31 grudnia br.


Umowa podpisana przez premiera wymaga od Wielkiej Brytanii zapłaty około 30 miliardów funtów na rzecz UE w celu uregulowania unijnych zobowiązań, zagwarantowania praw obywatelom europejskim mieszkającym w Wielkiej Brytanii i ustanowienia granicy celnej na Morzu Irlandzkim. Na jej warunkach Wielka Brytania będzie podlegać przepisom UE w okresie przejściowym trwającym do końca 2020 r. Mimo to, UK straci całą reprezentację w organach decyzyjnych Unii Europejskiej.


Nie rozwiązuje to jednak przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a pozostałymi 27 państwami członkowskimi UE w takich obszarach, jak handel i bezpieczeństwo, które będą przedmiotem intensywnych negocjacji w ciągu najbliższych 11 miesięcy.


W lutym Wielka Brytania i UE rozpoczną negocjacje w sprawie swoich przyszłych więzi, dążąc do nawiązania nowych stosunków w zakresie handlu, bezpieczeństwa i wielu innych obszarów do końca 2020 r.


Boris Johnson twierdzi, że nie zgodzi się na jakiekolwiek opóźnienia w tych rozmowach. Jego zdaniem negocjacje powinny być dopięte na ostatni guzik do 31 grudnia 2020. Wielka Brytania również chce rozpocząć rozmowy na temat umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi i zamierza negocjować jednocześnie z UE i USA.


Co z tego wyniknie? Nie wiadomo! Zwyczajnie – trzeba czekać!


W następnym poście opiszę wam nasze prawa po Brexicie, które zostały uwzględnione w niniejszy porozumieniu. Dlatego, żeby nie przegapić zapisz się na nasza listę mailingowa.Pozdrawiam


KJB International Aid

Consulting & Coaching


Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook, Twitter or Instagram550 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page