top of page

Brexit News: Rezydentura tańsza niż angielski paszport

Updated: Mar 6, 2019

Jak podają najnowsze aktualizacje w Home Office (ciągle jeszcze nie potwierdzone przez Parlament), to ubieganie się o stałą kartę rezydenta nie będzie tak bardzo drogie jak nam się wydawało.

Osoby, które mieszkają w UK więcej niż pięć lat będą mogli aplikować o prawa stałego pobytu. Koszt aplikacji będzie wynosił £65 dla każdej osoby powyżej 16 roku życia. Jeśli weźmiemy czteroosobową rodzinę (2 rodziców i 2 dzieci poniżej 16) to łączny koszt dla całej czwórki wyniesie mniej niż £200. Zgodnie z ustaleniami Home Office karty dla dzieci będą o połowę tańsze niż karty dla doroslych, wiec koszt aplikacji dla dziecka będzie wynosił £32.50. Można by powiedzieć, że to przywilej dla obywateli Unii, gdyż np. czteroosobowa rodzina będzie mogła otrzymać status stałego rezydenta za jedyne £195 i mieć takie same prawa jak Anglicy. Nawet paszporty dla 4 osobowej angielskiej rodziny są droższe, bo aż £249 przy aplikacji online, papierkowa forma jest droższa.


Do uzyskania takiej karty stałego rezydenta będą wymagane:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport)

  • deklaracja, że aplikant mieszkał w UK więcej niż pięć lat

  • deklaracja, że nie miał żadnych poważnych problemów z prawem

Prawdopodobnie nie będziemy musieli dokumentować całego pobytu w UK, gdy zostaniemy sprawdzeni w Revenue jako podatnicy oraz w innych rządowych instytucjach, jako osoby korzystające z funduszy socjalnych (benefitów). Najczęściej będą pytać o paszport czy dowód osobisty żeby potwierdzić tożsamość; o zestawienia bankowe, że otrzymujemy jakieś dochody czy zasiłki; o P60/P45 żeby uzyskać prawidłowy National Insurance Number (NIN); o jakieś rachunki za wodę, prąd czy gaz jako potwierdzenie adresu.


Osoby, które mieszkają w UK mniej niż 5 lat będą mogli ubiegać się od tzw. “pre-settled” status, który będzie można wymienić na stałe kartę rezydenta w momencie osiągnięcia 5 lat stałego pobytu w UK. Natomiast osoby, które już teraz posiadają stałą kartę rezydenta będą mogli ją wymienić bez dodatkowych opłat.

Najlepsze jest to, że po 31 grudnia 2020, każdy nowonarodzony bobas otrzyma automatycznie obywatelstwo brytyjskie. Jakby tego było mało - mając tę nową kartę po Brexit-cie - nawet jeśli opuścimy Anglie na kilka lat (max. do 5 lat) to nasze prawa do stałej rezydentury nie zostaną utracone. Cały czas będziemy posiadać ten status stałego rezydenta.


Ciekawostka dla planujący przyjechać: Nie musicie się już bać przyjazdu do Anglii, gdyż nie zostaniecie wyrzuceni po Brexit-cie. Warto się pospieszyć, gdyż każdy kto przyjedzie do UK i zacznie żyć i pracować przed 31 grudnia 2020 będzie kwalifikować się do otrzymania “pre - settled” (odpowiednik przedwczesnej karty rezydenta dający ci prawa pobytu). Najlepsze jest to, że po 31 grudnia 2020, każdy nowonarodzony bobas otrzyma automatycznie obywatelstwo brytyjskie.

Jeśli te ustalenia zostaną zatwierdzone przez Parlament - to kto wie - może ten Brexit wyjdzie nam wszystkim na dobre...


Serdecznie pozdrawiamy

Zespół KJB International

Pomoc Polakom na Wyspach

Tel. 01733 752295

Email. info@kjbinternationalaid.com

268 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page