top of page

Brexit: zabezpiecz swoje prawa i uzyskaj status

Oto najnowsze informacje na temat unijnego programu rozliczeniowego (EU Settlement Scheme) dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Program rozliczeniowy UE w pełni otwarty i funkcjonalny


Po okresie szeroko zakrojonych testów program rozliczeniowy UE jest w pełni otwarty. Ponad 600 000 osób złożyło już wniosek w ramach programu, aby zabezpieczyć swoje prawa i uzyskać status rezydentów/osób osiedlonych. To jest konieczne aby pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie tak długo, jak chcemy.


Anglicy głoszą przesłanie dla obywateli UE, a mianowicie: "Chcemy, abyście zostali i nadal nazywali Wielka Brytanie swoim domem." Czy aby na pewno tak myślą, czy raczej to sarkastyczne stwierdzenie?


Wracając do procesu składania aplikacji to przyznam, że jest to łatwy proces. Aplikacja online została zaprojektowana w taki sposób, aby obywatele UE i członkowie ich rodzin mogli składać wnioski bez jakichkolwiek trudności.


Statystyki pokazują, że podczas publicznej fazy testowej programu na początku tego roku otrzymano ponad 200 000 wniosków od obywateli 27 krajów UE:

  • 95% wnioskodawców pomyślnie wykorzystało aplikację na telefonie komórkowym, aby zdalnie udowodnić swoją tożsamość, a większości zajęło to poniżej 10 minut

  • 88% wnioskodawców mogło automatycznie sprawdzić swoją rezydencję w Wielkiej Brytanii, podając swój numer ubezpieczenia społecznego (NIN)

  • 81% respondentów stwierdziło, że wypełnienie formularza aplikacyjnego było „bardzo łatwe” lub „dość łatwe”

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu fazy testowej, pełny raport na ten temat znajdziesz na GOV.UK.


Złóż wniosek już dziś i zadbaj o swoja przyszłość


Jeśli jesteś obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii, Ty i członkowie Twojej rodziny możecie dziś bezpłatnie ubiegać się o status osób osiedlonych. Wnioskodawcy muszą jedynie udowodnić swoją tożsamość, wykazać swoje brytyjskie miejsce zamieszkania i zgłosić wszelkie wyroki karne.


Pełne wskazówki i aplikację można znaleźć na stronie: www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families


Jeśli chcesz użyć aplikacji na Androida do zweryfikowania swojej tożsamości, możesz pobrać aplikację z Google Playstore. Aby uzyskać wskazówki i film pokazujący, jak korzystać z aplikacji, kliknij tutaj. Ta usługa będzie dostępna na urządzeniach Apple do końca tego roku.


Wsparcie


Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojej aplikacji, możesz skontaktować się z Centrum Rozstrzygania Rozliczeń UE w celu uzyskania pomocy. Dla każdego, kto potrzebuje dodatkowego wsparcia przy wypełnianiu aplikacji online, dostępna jest również usługa Assisted Digital.


Centrum rozstrzygania sporów UE

Telefon: 0300 123 7379 (z Wielkiej Brytanii)

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00

Sobota i niedziela, od 9:30 do 16:30


Pamiętaj, że nasza firma również udziela darmowych porad dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanie. Wystarczy się z nami skontaktujesz.


Znajdź nas na Facebooku, Twitter lub Instagram


Lub skorzystaj z pozostałych opcji kontaktu


Landline: 01733 752295

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com


466 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page