top of page

Covid-19: Fakty i mity

Updated: Apr 26, 2020

W dobie dzisiejszego kryzysu panuje wielki chaos i każdy mówi coś innego na temat tego wirusa. Tak naprawdę to jest nowy wirus, którego naukowcy dopiero się uczą. Nie ma pewników skąd się wziął, są tylko przypuszczenia. Nie ma szczegółowych wytycznych o tym czego unikać i do czego się stosować. Są tylko fakty, które zostały zbadane w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale tych faktów nie jest zbyt wiele. Są też mity, które krążą po internecie i w mediach, ale czy one są prawdziwe?


Poniżej przedstawiam najczęściej zadawane pytania przez ludzi. Znajdziesz tam również odpowiedzi i porady członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).


1. Czy wirus COVID-19 może być przenoszony w obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie?


Z dotychczasowych dowodów wirus COVID-19 można przenosić się we WSZYSTKICH OBSZARACH, w tym obszarach o gorącej i wilgotnej pogodzie. Niezależnie od klimatu, zastosuj środki ochronne, szczególnie jeśli mieszkasz lub podróżujesz do obszaru oblężonego przez COVID-19. Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikasz infekcji, które dostaje się do twojego organizmu po dotknięciu oczu, ust i nosa.


2. Czy zimna pogoda i śnieg NIE zabija nowego koronawirusa?


Nie ma powodu sądzić, że zimna pogoda może zabić nowego koronawirusa lub inne choroby. Normalna temperatura ciała człowieka wynosi około 36.5° C do 37° C, niezależnie od temperatury zewnętrznej i pogody. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nowym koronawirusem jest częste mycie rąk za pomocą wcierki na bazie alkoholu lub mycie ich mydłem i wodą.


3. Czy kąpiel w gorącej kąpieli zapobiega nowej chorobie koronawirusowej?


Kąpiel w gorącej wodzie nie uchroni Cię przed złapaniem COVID-19. Twoja normalna temperatura ciała wynosi około 36.5° C do 37° C, niezależnie od temperatury wanny lub prysznica. W rzeczywistości wzięcie gorącej kąpieli z bardzo gorącą wodą może być szkodliwe, ponieważ może cię poparzyć. Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikasz infekcji, które mogłyby wystąpić po dotknięciu oczu, ust i nosa.


4. Czy nowego koronawirusa MOŻNA przenosić przez ukąszenia komarów?


Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki powstające, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha, lub poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Aby się zabezpieczyć, często czyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub umyj je wodą z mydłem. Unikaj także bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha.

5. Czy suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa?


Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myć je mydłem i wodą. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki z ciepłym powietrzem.


6. Czy lampa do dezynfekcji w ultrafiolecie może zabić nowego koronawirusa?

Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.


7. Jak skuteczne są skanery termiczne w wykrywaniu osób zainfekowanych nowym koronawirusem?


Skanery termiczne skutecznie wykrywają osoby, u których wystąpiła gorączka z powodu zakażenia nowym koronawirusem. Innymi słowy są to osoby, które mają podwyższona temperature ciała i prawdopodobnie goraczka jest spowodowana wirusem COVID-19.


Skanery nie mogą jednak wykryć osób zakażonych, którzy nie mają jeszcze gorączki. Dzieje się tak, ponieważ zarażone osoby chorują i rozwijają gorączkę od 2 do 10 dni. Bez objawów gorączkowych skaner nie jest wstanie wykryć koronawirusa.


8. Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało może zabić nowego koronawirusa?


Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru po całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do twojego organizmu. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (tj. oczu, ust). Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.


9. Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią cię przed nowym koronawirusem?


Nie. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem.


Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV, a WHO wspiera ich działania.


Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, zaleca się szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego, aby chronić swoje zdrowie.


10. Czy regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?


Nie. Nie ma dowodów na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroniło ludzi przed zakażeniem nowym koronawirusem.


Istnieją pewne ograniczone dowody, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc ludziom szybciej zregenerować się po przeziębieniu. Jednak regularne płukanie nosa nie zapobiega infekcjom dróg oddechowych.


11. Czy jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?


Czosnek to zdrowa żywność, która może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma dowodów w obecnej chwili, że jedzenie czosnku uchroniło ludzi przed nowym koronawirusem.


12. Czy nowy koronawirus wpływa tylko na osoby starsze, czy osoby młodsze są również podatne?


Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowego koronawirusa (2019-nCoV). Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatne na zakażenie koronawirusem i przechodzą tę chorobę bardzo ciężko.


WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie kroków w celu ochrony przed wirusem, na przykład poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny dróg oddechowych.


13. Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?


Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom.


Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy.


Jednak jeśli jesteś hospitalizowany z powodu 2019-nCoV, możesz otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest współzakażenie bakteryjne.


14. Czy są jakieś specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące go?


Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa (2019-nCoV).


Jednak osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę podtrzymującą. Niektóre konkretne terapie są badane i zostaną przetestowane w ramach badań klinicznych. W dalszym ciągu trwają prace nad tym wirusem.


To tylko kilka z wielu nurtujących nas pytań, jednakże, trzeba wierzyć, że niedługo będziemy znać wszystkie odpowiedzi na temat tego wirusa. W międzyczasie uważajcie i stosujcie się do zaleceń. Mimo wielu zakazów i ograniczeń staraj się doceniać to co masz. Jeśli możesz spędzaj czas z dziećmi to pozwoli wam nadrobić stracony czas, którego w ostatnich latach brakowało bo goniliśmy za pieniędzmi. Bądź w stałym kontakcie z rodziną to również pomaga. A jeśli nie masz rodziny i czujesz się samotny to zadzwoń do nas na 01733 752295. Wiem, że to nie jest to samo, ale skoro to może pomóc Ci przetrwać ten trudny czas, to jesteśmy do dyspozycji.Pozdrawiam

KJB International Aid

Consulting & Coaching

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook, Twitter or Instagram


136 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page