top of page

Nowy rok podatkowy i nowe droższe życie w UK

Nowy rok podatkowy w UK (6 kwietnia 2021) zbliża się wielkimi krokami. Już od kwietnia 2021 roku odczujemy wszystkie podwyżki. Odbudowa gospodarki oraz łatanie dziur budżetowych, które jak się mówi - są skutkiem pandemii - odbywać się będą kosztem podatników i ciężko pracujących rezydentów Wielkiej Brytanii.

Przygotuj siebie i najbliższych na wydatki w nadchodzącym roku podatkowym, który zaczyna się już od kwietnia 2021. Ten rok szczególnie będzie miał znaczący wpływ na nasze finanse, gdyż wszystkie nowe przepisy wchodzą w życie wraz z nowym rokiem podatkowym.


Na początek warto wiedzieć, że wiele osób otrzyma zaktualizowany rachunek na podatek lokalny (Council Tax) i nie będzie zaskoczeniem, że początek nowego roku podatkowego przyniesie wzrost cen, dodatkowych opłat i nowych bardzo kosztownych przepisów.


Pomimo pandemii, z którą borykamy się już od roku, nie będzie już tutaj ulg finansowych, a podatki lokalne i rachunki za media mają kolosalnie wzrosnąć od kwietnia - co jest spowodowane inflacją.


Proszę nie zapominać, że zmiany w prawie będą miały wpływ na wszystko - od kupowania domu po prawa pracownicze. Są też zmiany, które wejdą w życie i będą obejmować wzrost świadczeń i zasiłków oraz dodatkowe zasady, które, zdaniem polityków pomogą „lepiej” użytkować uzyskane pieniądze. Zapoznajcie się z najważniejszymi zmianami, które zostaną wprowadzone już kwietnia 2021.

  • Tax Road

Mimo iż kanclerz zamroził cło od paliwa na ostatnie 10 lat to od kwietnia i tak czeka kierowców wiele zmian.


VED, często nazywany podatkiem drogowym zostanie podwyższony w nowym roku podatkowym, co oznacza, że kierowcy będą musieli płacić więcej, aby móc prowadzić samochód na ulicach Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o obliczenia podatku drogowego to tutaj nic się nie zmienia. Wysokość podatku będzie zależeć od emisji dwutlenku węgla naszych samochodów. Jeśli na przykład samochody emitują 0g dwutlenku węgla na kilometr wtedy podatek wyniesie £0. Kierowcy z silnikiem benzynowym i większość kierowców silnikami wysokoprężnymi (w tym hybrydami), którzy emitują od 1g do 50g dwutlenku węgla na kilometr zapłacą £10 przez pierwsze 12 miesięcy.


Samochody emitujące od 51 g do 75 g na kilometr będą płacić £25 przez pierwszy rok. W przypadku samochodów, które emitują od 76g do 150 g dwutlenku węgla ich stawki podatku drogowego wzrosną w tym roku o £5, co nam daje aż £220 rocznie.


Standardowa stawka, którą płacimy po 2 roku dla samochodów zarejestrowanych 1 kwietnia 2017 lub później wyniesie £155 rocznie za każdy samochód, który emituje więcej niż 0 g dwutlenku węgla ma kilometr.

  • Podwyżka podatku lokalnego

Prawie wszystkie gospodarstwa domowe zobaczą podwyżki podatków lokalnych od kwietnia a 2/3 władz lokalnych ma podnieść stawki maksymalnie o 5%.


Urząd Odpowiedzialności Budżetowej powiedział, że rady podniosą wpływy budżetowe o 1.8 miliarda funtów po tym jak rząd dał im zielone światło na wprowadzenie podwyżek do 5%.


Będzie to oznaczać podwyżkę od £50 do £100 za nieruchomości z grupy D, za które średnio płacono £568 rocznie w 1993 roku, a dziś jest to kwota £1817 rocznie. Nikt jednak nie zastanawia się, gdzie jest ta różnica i w co została zainwestowana?

Jako eksperci do spraw finansowych możemy potwierdzić, że niestety to nie jedyny rachunek, który będzie zawyżony o co najmniej £10 miesięcznie. Jako że dochody nie są aż tak podwyższone, a minimalna krajowa nie zadowala, możemy więc już teraz przygotowywać budżet domowy i zastanawiać się nad cięciem najmniej potrzebnych wydatków.


Pocieszającym jest to, że chociaż osoby na emeryturze, mieszkający sami, pobierający świadczenia socjalne lub niepełnosprawni będą mogli w jakiś sposób uniknąć podwyżek i płacić niższe stawki.


Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na to, że bardzo wiele ludzi ma niewłaściwy przydział podatkowy i płaci zawyżony podatek lokalny. Dlatego też polecamy upewnić się, że płacimy za nieruchomość z grupy, do której rzeczywiście powinniśmy być przypisani.

  • Podwyżki cen za zużycie energii elektrycznej

Od kwietnia około 11 milionów gospodarstw domowych stoi w obliczu podwyżek cen za energię elektryczną o około £100.


Dzieje się tak, ponieważ wchodzi w życie nowy pułap cen energii elektrycznej, a maksymalna kwota jaką firmy energetyczne mogą obciążyć gospodarstwa domowe wg standardowych taryf zmiennych - często jest najdroższą ofertą na rynku.


Od kwietnia limit wzrośnie do £96, co oznacza średni rachunek za zużycie energii elektrycznej wyniesie £1138 rocznie według standardowej taryfy zmiennej.


Inaczej jest w przypadku, gdy ma się licznik na przedpłatę, ponieważ tutaj podwyżka będzie sięgać do £87.

Warto pamiętać, że tutaj najważniejsze jest by zmienić taryfę na stałą i oczywiście jedną z najtańszych oferowanych przez dostawców prądu. Nie dajcie się zaskoczyć i działajcie już dziś. Firmy energetyczne będą próbowały pozmieniać bieżące taryfy na standardowe, więc pilnujcie swoich rachunków i miesięcznych opłat.

  • Podrożeją recepty w ramach NHS w Anglii

Opłaty za recepty w ramach NHS w Anglii wzrosną do £9.35 od 1 kwietnia.


Cena trzymiesięcznego PPC wyniesie £30.35 co nam daje wzrost o 65 pensów w porównaniu do bieżącego roku. A 12 miesięczne PPC wyniesie £108.10, gdzie łączny wzrost wynosić będzie £2.20 na subskrypcję.

  • Podwyżka TV Licence - licencja na telewizję

Koszt rocznej opłaty abonamentowej wzrośnie ze £157.50 do £159 od 1 kwietnia 2021.


Za ustalenie wysokości opłaty koncesyjnej odpowiada rząd i zapowiedział to w 2016 roku, że jej wzrost będzie ustalany zgodnie z inflacją przez następne 5 lat zaczynając od 1 kwietnia 2017.

  • Podwyżki cen za bilety transportu publicznego

Ceny biletów autobusowych, tramwajowych, kolejowych wzrosną. Niektórych regionach nowe ceny obowiązują od 1 marca 2021. Wzrost cen Wielkiej Brytanii różni się jest zależny od miejsca zamieszkania. niektóre regiony są objęte awaryjną umową o finansowanie, a to zobowiązuje ich do podwyżki nawet o 2,6% przy biletach kolejowych czy za przejazd metrem.


Bilety autobusowe lub tramwajowe również wzrosną a podwyżki te będą w granicach od 1,5% do 3,3%.

  • Ceny żywności również wzrosną

Przewiduje się ceny żywności rosną od 1% do 2% na gospodarstwo domowe. Ten wzrost dotyczy głównie produktów za kupowanych przez gospodarstwa domowe, czyli osoby, które kupują zapasy i gotują samodzielnie w domu.


Jeśli chodzi o koszty jedzenia poza domem, czyli wizyty w restauracja czy jedzenie na mieście wtedy oczekuje się wzrostu pomiędzy 2% a 3%.


Praktycznie rosnące ceny żywności są powodem rosnącej inflacji w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie sklepy spożywcze już cierpią z powodu niedoborów dostaw po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a z analizy naszych globalnych doradców wynika, że ceny żywności wzrosną w nadchodzących latach. Statystycznie rzecz biorąc, powinniśmy się spodziewać, że przynajmniej znaczna część z 8% wzrostu kosztów importowanych produktów zostanie przeniesiona na konsumenta.

Możemy zatem twierdzić, że inflacja wpływa na wszystko, od kredytów hipotecznych po koszty naszych zakupów i ceny biletów kolejowych.


Jest to jeden z kluczowych mierników dobrobytu finansowego, ponieważ wpływa na to, co konsumenci mogą kupić za swoje pieniądze.


Wyraża się jako procentowy wzrost lub spadek cen w czasie. Na przykład, jeśli wskaźnik inflacji kosztu litra benzyny wynosi 2% rocznie, kierowcy muszą wydać na stację o 2% więcej niż 12 miesięcy wcześniej.


No i właśnie takim sposobem obniżamy poziom życia i dochodzimy do wniosku, ze emigracja do UK jest mało atrakcyjna, ponieważ przy takim tempie płace nie nadążą za inflacją, a wtedy siła nabywcza i poziom życia spadną.


KJB International Aid

Consulting & Coaching

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook or Instagram


  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page