Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku odziedziczenia spadku w Polsce, będąc rezydentem Wielkiej Brytanii? Otrzymany spadek może wiązać się z nieprzewidzianymi zobowiązaniami lub problemami, które mogą być trudne do zarządzania na odległość. W takiej sytuacji masz prawo do odrzucenia spadku.
Co oznacza odrzucenie spadku?
Odrzucenie spadku to formalna procedura, dzięki której zrzekasz się prawa do majątku pozostawionego przez zmarłego.
W praktyce oznacza to, że nie przyjmujesz zarówno aktywów, jak i długów związanych z tym spadkiem.
Jak odrzucić spadek z Polski będąc w UK?
Skontaktuj się z notariuszem: Proces odrzucenia spadku wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Możesz to zrobić osobiście w Polsce lub za pośrednictwem pełnomocnika.
Pełnomocnictwo dla bliskiej osoby: Jeśli nie możesz osobiście stawić się w Polsce, możesz udzielić pełnomocnictwa bliskiej osobie w Polsce. Dokument musi być odpowiednio poświadczony.
Współpraca z lokalnym doradcą: W UK dostępne są usługi doradcze, które pomogą Ci zrozumieć procedury i wymagania zarówno polskie, jak i brytyjskie, dotyczące odrzucenia spadku.
Czas na decyzję: Pamiętaj, że na odrzucenie spadku masz ograniczony czas – w Polsce jest to zazwyczaj 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedziałeś się o nabyciu spadku.
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
Załączam wyciąg z analizy prawnej
Odrzucenie spadku przez rodzica w imieniu małoletniego, także wtedy, gdy pasywa spadku wyczerpują lub przewyższają wartość aktywów, należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka (art. 101 § 3 k.r.o.). W związku z tym, rodzic lub opiekun prawny powinien złożyć do właściwego sądu rodzinnego wniosek o zezwolenie na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Dopiero dysponując prawomocnym postanowieniem o udzieleniu przez sąd takiej zgody, można złożyć w imieniu małoletniego oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Jaki sąd jest właściwy w zakresie wniosku o udzielenie zgody na odrzucenie spadku?
Jeśli dziecko ma miejsce zamieszkania w Polsce, sprawa jest stosunkowo prosta. Wniosek o udzielenie zezwolenia składa jeden lub oboje rodziców w sądzie opiekuńczym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. Jeżeli jednak dziecko nie mieszka w Polsce, konieczna jest dokładniejsza analiza prawna, aby ustalić, do którego sądu należy z takim wnioskiem wystąpić i czy w ogóle w sprawie jurysdykcję będzie miał sąd polski.
Jeśli dziecko ma miejsce zwykłego pobytu na terytorium Unii Europejskiej, zastosowanie znajdą przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (znane jako Bruksela II bis).
Zgodnie z rozporządzeniem Bruksela II bis, podstawą do ustalenia jurysdykcji w sprawach odpowiedzialności rodzicielskiej jest, co do zasady, miejsce zwykłego pobytu dziecka.
Jednakże, jeśli są łącznie spełnione trzy warunki:
Dziecko posiada istotny związek z państwem członkowskim (np. jeśli jeden z rodziców nadal mieszka w tym państwie lub dziecko jest jego obywatelem),
Rodzice zaakceptowali jurysdykcję tego państwa,
Wybór sądu będzie właściwy ze względu na najlepszy interes dziecka.
W takim przypadku sąd wybranego państwa członkowskiego może przejąć jurysdykcję.
Kwestie międzynarodowe: Konwencja haska z 1996 r.
Jeśli dziecko mieszka poza obszarem UE, zastosowanie może znaleźć Konwencja o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu, wykonywaniu i współpracy w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej oraz środków ochrony dzieci z dnia 19 października 1996 r. (Konwencja haska z 1996 r.). W takim przypadku wniosek należy złożyć do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce pobytu dziecka.
W sytuacji, gdy dziecko mieszka w państwie, które nie jest objęte zakresem stosowania wspomnianych aktów prawnych ani żadnej dwustronnej umowy międzynarodowej, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (art. 11063 k.p.c.).
Jakie prawo właściwe?
Jeśli sąd polski będzie właściwy do orzekania w sprawie wniosku, należy ustalić, jakie prawo materialne będzie musiał zastosować. Konwencja haska z 1996 r. przewiduje, że wykonywanie odpowiedzialności rodzicielskiej podlega prawu państwa zwykłego pobytu dziecka (art. 17 konwencji). Oznacza to, że jeśli dziecko ma miejsce zwykłego pobytu w państwie, którego przepisy nie wymagają zgody sądu na odrzucenie przez rodzica spadku w jego imieniu, to taka zgoda nie powinna być wymagana przez polski sąd.
Jaki termin?
Niezależnie od miejsca zwykłego pobytu dziecka, termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Sześciomiesięczny termin nie może zakończyć się przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Możliwości ubiegania się o zgodę na odrzucenie spadku:
W brytyjskim sądzie: Możesz ubiegać się o zgodę na odrzucenie spadku, wypełniając formularz C100 (specific issue order) na podstawie Children Act 1989 section 8. Koszt takiego wniosku to £232, z możliwością ubiegania się o zniżkę, jeśli otrzymujesz zasiłek.
W polskim sądzie: Wniosek można złożyć w Sądzie Rejonowym dla miasta Warszawy, VI Wydział Rodziny i Nieletnich. Wniosek można złożyć, mieszkając za granicą, i nie wymaga to osobistego stawiennictwa.
Warto jednak pamiętać, że sąd polski może uznać się za niewłaściwy, jeśli centrum życiowe dziecka znajduje się poza granicami kraju.
Chcesz dowiedzieć się więcej o odrzuceniu spadku w UK?
KJB International Aid oferuje pomoc w zrozumieniu procedur związanych z odrzuceniem spadku w UK oraz wsparcie w formalnościach. Nasz zespół doradców jest gotowy odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. Skontaktuj się z nami i zyskaj pewność, że Twoje sprawy są w dobrych rękach!
Serdecznie zapraszamy
KJB International Aid Ltd.
WhatsApp: +44 7305464275
Email: info@kjbinternationalaid.com
Comentarios