top of page

Uwaga! Planujesz urlop? Koniecznie poczytaj

Zbliżający się sezon urlopowy zapowiada się znakomicie, gdyż pogoda dopisuje nawet tutaj w UK. Naturalnym jest, że każdy chce odpocząć od rutynowych obowiązków i cieszyć się wyczekiwanym od miesięcy urlopem.


Podejrzewam, że większość ma już zaplanowany urlop do perfekcji - plan podróży, bilety, paszporty, hotele, itp. - ale czy to napewno wszystko? A twoja karta EHIC (European Health Insurance Card)? Koniecznie sprawdź czy w dalszym ciągu jest aktualna czy raczej musisz odnowić. Zazwyczaj wydawana jest na okres 5 lat. Jeśli nie masz jej w ogóle to koniecznie złóż wniosek, bo jeśli będzie potrzeba skorzystania z przychodni lekarskiej lub w najgorszym wypadku szpitala, to bez tejże karty będziesz musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni.


EHIC to europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, która uprawnia do darmowego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty lub urlopu w krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii. Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg dokładnie sprawdź czy jest on refundowany, gdyż nie wszystkie darmowe usługi medyczne w Anglii są darmowe w innych krajach Unii. Karta jest wydawana osobom mieszkającym w UK i nie trzeba za nią płacić. Aplikacje można składać online tutaj link, tylko uważaj, jeśli zamierzasz skorzystać z innej strony, bo niektórzy pobierają opłaty za aplikacje.


Pamiętaj: w jednej aplikacji możesz dodać wszystkich członków rodziny, również dzieci. Nie trzeba składać oddzielnych wniosków.


Jeśli karta została zagubiona, uległa zniszczeniu lub zmieniłaś nazwisko to dobrze byłoby to zgłosić za pomocą EHIC Enquiries Line pod numer 0300 330 1350 (lub dzwoniąc z zagranicy: +44 (0)191 218 1999).


Ciekawostka: Z niepotwierdzonych źródeł wynika, że niektóre płatne usługi medyczne w UK są bezpłatne w innych krajach UE i refundowane, co by oznaczało, że niektóre zabiegi lecznicze w angielskich prywatnych przychodniach możemy przeprowadzić za darmo w innych krajach Europy używając naszej karty EHIC. No cóż informacje nie są 100% pewne ale jak to mówią w każdej plotce jest ziarnko prawdy.Serdecznie pozdrawiamy

Zespol KJB International

Pomoc Polakom Na Wyspach


Napisz po wiecej na info@kjbinternationalaid.com lub zadzwon pod numer 01733 752295.7 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page