top of page

Wsparcie dla samozatrudnionych w UK.

Kanclerz, Rishi Sunak, pod koniec marca br. ogłosił nowy program wsparcia dla osób samozatrudnionych, którzy utracili dochody przez koronawirusa.


Self-Employment Income Support Scheme zapewnia podlegającą opodatkowaniu dotację w wysokości 80% średnich miesięcznych zysków z handlu za poprzednie lata, wypłacaną w jednej racie do łącznej kwoty £7500.


Jak sprawdzić, czy się kwalifikujesz?


W wyszukiwarce na GOV‌.UK wpisz „Self-Employment Income Support Scheme”, który jest aktywny od poniedziałku 4‌‌ maja 2020. Do tego celu potrzebne ci będą:


  • Numer ubezpieczenia społecznego (NIN) - jeśli tego nie znasz, przejdź do aplikacji HMRC (Self Assessment) lub zapytaj swojego agenta podatkowego (jeśli go masz).

  • Numer UTR (Unique Taxpayer Reference) - można go znaleźć w dokumentach rozliczeniowych Self Assessment.

Początkowa prosta aplikacja pozwoli ci uzyskać informacje, czy w ogóle się kwalifikujesz.


Jeśli otrzymasz potwierdzenie, że się kwalifikujesz to w tym samym momencie otrzymasz datę, kiedy możesz złożyć wniosek o wypłatę środków z programu.


W wyznaczonym dniu przez HMRC, możesz złożyć aplikację i zobaczyć jaka kwota zostanie ci wypłacona. Ten system automatycznie oblicza twoje dochody na podstawie informacji podanych w poprzednich deklaracjach podatkowych.


Do złożenia takiego wniosku będziesz potrzebować:


  • Danych do logowania na Government Gateway

  • Numer konta bankowego i sort code


Po otrzymaniu i zweryfikowaniu wszystkich podanych przez ciebie informacji twój grant będzie wypłacony bezpośrednio na Twoje konto bankowe w ciągu sześciu dni roboczych.


Jeśli masz problem z tą aplikacją lub nie wiesz co z tym zrobić, zawsze możesz do nas zadzwonić na 01733 752295 i uzyskać więcej informacji. Możesz też kontaktować się z nami mailowo na info@kjbinternationalaid.com.


Pamiętaj, że jest wielu oszustów szukających ofiar, twierdząc, że są przedstawicielami HMRC. Oszuści wykorzystują sytuację pandemii dla zysku. Zazwyczaj kontaktują się z tobą i twierdza, że możesz otrzymać pomoc finansowa lub uzyskać zwrot podatku z HMRC. Do rzekomej wypłaty tych środków będą potrzebować twoich danych (imię i nazwisko, adres, numer konta bankowego i dane z kart debetowych/kredytowych) lub kliknięcia w jakiś tam link. Nie odpowiadaj i nie dziel się tymi informacjami. Możesz też przekazywać podejrzane e-maile rzekomo z HMRC do phishing@HMRC.gov.uk lub wysłać wiadomość tekstową do HMRC na 60599.


Pozdrawiamy


94 views0 comments

Comments


bottom of page