top of page

Zanim wynajmujesz od prywatnego Landlorda? Koniecznie poczytaj!

Updated: Feb 14, 2019Prawo obowiazujace od pazdziernika 2015, o krotym nie wielu z nas wie... Koniecznie poczytaj...

1. Assured shorthold tenancies Ta notatka pomoże Ci zrozumieć, jakie pytania zadać, jakie masz prawa i jakie masz obowiązki. Pomoże to stworzyć pozytywne relacje z wynajmującym, ale również doradzi, jak uzyskać pomoc, jeśli cos poszlo nie tak. Ta notatka to takie szczegolowe podsumowanie moich poprzednich postow... Jesli nie lubisz przegladac calych stron to tu masz streszczenie tego co zostalo juz napisane wczesniej... Pamietaj!!!

Twój wynajmujący musi dostarczyć ci kopię broszury How to rent, więc skorzystaj z listy kontrolnej i uchron sie przed problemami na każdym etapie wynajmowania domu lub mieszkania ale nie upominaj sie o te dokumenty bo to jest powinnosc Landlorda.


2. Przed rozpoczęciem - zanim cokolwiek podpiszesz odpowiedz sobie na pytania:

 • Jak długo chcesz wynajmować? Możesz zażądać najmu w dowolnym czasie pomiędzy 6 miesiącami a 7 latami.

 • Na ile możesz sobie pozwolić? Pomyśl o tym, ile jestes wstanie placic za wynajem: w wiekszosci przypadkow jest 35% twojego wynagrodzenia, ale zależy to od tego, czy masz jakies inne wydatki (np. czy masz dzieci lub inne wieksze zobowiazania finansowe). Jeśli masz Housing Benefit lub Universal Credit (dotyczy tylko singli), nie ma powodu do zmartwien, poniewaz nie bedzie to miało wpływu na możliwość płacenia czynszu.

 • Zdecyduj, w jakim miescie/obszarze chcesz mieszkac i gdzie zamierzasz szukać domu. Im większa jest przestrzeń poszukiwania, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniego domu dla siebie.

 • Przygotuj dokumenty. Właściciele i agenci chcą potwierdzić Twoją tożsamość, status imigracyjny, historię kredytową i ewentualnie status zatrudnienia, niektorzy oczekuja referencji od poprzednich wynajmujacych.

 • Czy masz prawo do wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii? Właściciele muszą sprawdzić, czy wszystkie osoby w wieku powyżej 18 lat mieszkające w ich domu/mieszkaniu mają prawo do wynajecia w UK.

 • Czy potrzebujesz gwarancji wynajmu? Niektórzy właściciele mogą poprosić kogoś o zagwarantowanie czynszu. Jeśli nie masz gwaranta, poproś Nas o pomoc.

3. Sam zdecyduj czy wynajmowanie od Landlorda lub przez agencje?


Bezpośrednio od właściciela

Poszukaj właścicieli, którzy należą do systemu akredytacji. City Council może doradzić na temat systemów akredytacji działających na danym obszarze.

Poprzez agent wynajmu

Dowiedz się, jakie opłaty i koszty zostaną pobrane i kiedy trzeba je zapłacić. Zgodnie z prawem podział obowiązków powinien być wyraźnie widoczny w biurze agenta i na stronie internetowej.


4. Finally, szukasz nowego domu - na co szczegolnie zwracac uwage:

 • Ochrona depozytów. Jeśli wynajmujący poprosi o depozyt, sprawdź, czy będzie on chroniony w systemie zatwierdzonym przez rząd. Niektóre systemy posiadają pieniądze, a niektóre ubezpieczają. Możesz uzyskać dostęp do programu obligacji lub gwarancji, który pomoże Ci umieścić depozyt razem.

 • Jak długo mozesz byc najemca? Zazwyczaj jest to ustalony okres 6 lub 12 miesięcy. Jeśli chcesz mieć więcej bezpieczeństwa, możesz poprosić o dłuższy okres do 7 lat. Wielu właścicieli chętnie zaoferuje dłuższe dzierżawy.

 • Dzieci, palenie i zwierzęta domowe. Sprawdź, czy istnieją jakieś zasady dotyczące ich, a także innych rzeczy, takich jak utrzymywanie roweru, czyszczenie i recykling.

 • Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za rachunki, takie jak opłata za elektryczność, gaz, wodę i Council Tax. Ty lub właściciel? Zwykle najemca płaci za te rachunki.

 • Oprawy i osprzęt. Sprawdź, czy jesteś zadowolony z nich, ponieważ jest mało prawdopodobne, że będziesz mógł je zmienić po wprowadzeniu się do środka.

 • Alarmy dymu - i detektory tlenku węgla, jeśli masz sprzęt na paliwo stałe (kuchenka gazowa, ogrzewanie gazowe itp.). Sprawdź te informacje. Jeśli nie, właściciel musi je zainstalować.

 • Jeśli budynek stanie się niezdolny do zamieszkania. Sprawdź, czy umowa najmu uchyla się od płacenia czynszu, jeśli budynek stanie się niezdolny do zamieszkania z powodu pożaru lub powodzi.

Koniecznie zapytaj, czy nieruchomość jest zastawiona .

Właściciele powinni powiadomić o tym z góry, ponieważ może zostać poproszony o opuszczenie nieruchomości, jeśli właściciel nie płaci rat.


W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny 01733752295 lub mailowy info@kjbinternationalaid.comZespół KJB International

201 views0 comments
 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • Twitter Social Icon
bottom of page