top of page

Co się stanie z opłatami roamingowymi po Brexicie?

Updated: Feb 6, 2021


Pojęcie roamingu niby jest nam znane a tak naprawdę obce. Wiemy, że coś takiego jest, ale nie bardzo znamy co jest celem roamingu i opłat z tym związanych. Te informacje są istotne dla wszystkich, ponieważ nawet jeśli nie jesteś zapalonym podróżnikiem to odwiedzając rodzinę w Polsce będziesz musiał rozważyć ofertę roamingu operatora twojej sieci.


Zacznijmy od wyjaśnień, że usługa roamingu związana jest z możliwością korzystania z telefonu komórkowego, a także danych mobilnych za granicą. Jako posiadacz telefonu komórkowego cenisz sobie pewnie swobodę korzystania z tej formy komunikacji z najbliższymi. Z każdego miejsca na ziemi można dzwonić czy wysłać krótką wiadomość tekstową, ale musisz wziąć pod uwagę koszty takich przywilejów. Dowiedz się jakie to będą koszty po Brexicie…


Mimo iż brytyjski rząd radzi podróżnym udającym się do krajów Unii Europejskiej, aby sprawdzali opłaty roamingowe operatora swojej telefonii komórkowej. Najwięksi brytyjscy operatorzy zaś, stwierdzili, że nie planują ponownego wprowadzenia opłat roamingowych, ale zapominają dodać, że może to nie być takie proste w nadchodzących latach.


Dzieje się tak, ponieważ umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE nie wyklucza dodatkowych kosztów dla klientów z Wielkiej Brytanii korzystających z telefonów komórkowych w krajach UE.


Od 2017 r. Konsumenci w Wielkiej Brytanii mogą w rozsądnym zakresie korzystać z minut, SMS-ów i danych zawartych w taryfach telefonów komórkowych podczas podróży po UE.


To samo dotyczy osób z krajów UE odwiedzających Wielką Brytanię.

Istnieją limity dozwolonego użytku, co oznacza, że ​​możesz korzystać z telefonu komórkowego podczas podróży po kraju UE. Klienci z Wielkiej Brytanii zostali poinformowani, że ich operatorzy będą naliczać dodatkowe opłaty, jeśli spędzą więcej niż połowę czasu za granicą. Ogólnie rzecz biorąc, posiadacz brytyjskiej sieci komórkowej przebywający w innym kraju przez ponad 62 dni w okresie czterech miesięcy będzie obciążony dodatkowymi opłatami. Tak było, kiedy Wielka Brytania była jeszcze częścią UE, ale niektórzy operatorzy dopiero zaczęli to egzekwować.


Zanim zmieniły się zasady roamingu, korzystanie z telefonu komórkowego w Europie było bardzo drogie, a osoby powracające z podróży czekały na rachunki na setki, a nawet tysiące funtów.


Obecna Umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE, która weszła w życie 1 stycznia 2021, nie mówi, że zakaz nakładania dodatkowych opłat roamingowych będzie kontynuowany.


Mówi, że obie strony będą zachęcać operatorów do posiadania „przejrzystych i rozsądnych stawek” za roaming. Oznacza to, że operatorzy komórkowi będą mogli wprowadzać opłaty roamingowe, jeśli zechcą.

Umowa handlowa pomiędzy UK i UE przyjęła już przepisy, które zapewnią konsumentom pewne zabezpieczenia, a są nimi:

  • Limit £45 miesięcznie na kwotę, jaką klienci mogą pobierać za korzystanie z danych mobilnych za granicą, zanim będą musieli wyrazić zgodę na dalsze korzystanie

  • Wymogi dotyczące informowania klientów o osiągnięciu 80% i 100% limitu danych

  • Operatorzy musieliby podjąć „rozsądne kroki”, aby klienci nie byli obciążeni kosztami przypadkowego roamingu w Irlandii Północnej, co miałoby miejsce, gdyby telefon w Irlandii Północnej został zablokowany na sygnał komórkowy pochodzący z Republiki Irlandii.

Oczywiście to, że operatorzy będą mogli ponownie wprowadzić opłaty roamingowe, nie musi oznaczać, że to zrobią. Problem polega na tym, że bez obowiązujących przepisów unijnych opłaty zależałoby od umów między operatorami brytyjskimi a ich odpowiednikami w krajach UE.


Istnieją trzy czynniki, które oznaczają, że istnieje rozsądna szansa, że ​​brytyjscy operatorzy będą w stanie nadal oferować roaming obejmujący:

  • Umowy dwustronne - więc operator z Wielkiej Brytanii zawarłby umowę z operatorem francuskim, na przykład w celu umożliwienia włączonego roamingu klientom z Wielkiej Brytanii odwiedzającym Francję i francuskim klientom odwiedzającym Wielką Brytanię

  • Każdy kraj UE ma więcej niż jednego operatora, więc brytyjscy operatorzy będą mieli do wyboru firmy, z którymi będą się kontaktować. Niektórzy operatorzy w Wielkiej Brytanii należą do grup, które działają również w krajach UE.

Czterej główni operatorzy w Wielkiej Brytanii odmówili komentarza na temat szczegółów umów handlowych, które zawarli z innymi operatorami, ale stwierdzili, że nie planują ponownego wprowadzania opłat roamingowych.

Three Mobile powiedział, że „oferuje już roaming bez dodatkowych kosztów dla swoich klientów w ponad 70 miejscach, w tym w USA, Australii i Nowej Zelandii. Zachowamy tę wielką korzyść dla klientów niezależnie od negocjacji Brexitu”.


Vodafone powiedział, że nie planuje ponownego wprowadzenia opłat roamingowych.


EE powiedział: „Nasi klienci korzystają z roamingu włączającego w Europie i poza nią, a my nie planujemy zmieniać tego w oparciu o wynik Brexitu. Dlatego nasi klienci wyjeżdżający na wakacje i podróżujący po UE będą nadal korzystać z roamingu włączającego”.


O2 powiedział: „Jesteśmy zaangażowani w zapewnienie naszym klientom doskonałej łączności i wartości podczas podróży poza Wielką Brytanię. Obecnie nie planujemy zmieniać naszych usług roamingowych w całej Europie”.


Nadchodzących zmian będzie wiele, ale można się również spodziewać dogodnych warunków po brexitowych. Mimo wszystko, bądźcie ostrożni. Takie niepewne stwierdzenia oraz ogólnikowe zapewnienia nie dają gwarancji. Dlatego zanim wyjedziesz poproś swojego operatora o pisemna umowę roamingową, która potwierdzi twoje prawa korzystania z danej sieci komórkowe poza granicami Wielkiej Brytanie. Nie daj się zaskoczyć wysokim rachunkiem za telefon komórkowy.


W razie problemów z uzyskaniem jasnych i przejrzystych warunków umowy z twoim operatorem skontaktuj się z nami.


KJB International Aid Consulting & Coaching

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275 Email: info@kjbinternationalaid.com Website: www.kjbinternationalaid.com ___________________________________ Follow us on Facebook or Instagram

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page