top of page

Czy karta EKUZ będzie nadal ważna po Brexicie?

Updated: Jan 11, 2021

Jest ugoda i każdy głęboko wierzy, że to koniec rozmów na temat Brexitu, ale czy wiesz już wszystko o po brexitowych regulacjach?

Niby już wszystko ustalone, ale wciąż jest wiele niepewności. Niby jest porozumienie stron a jednak kolejne negocjacje są konieczne.


Najwięcej niejasności pojawia się w tematach związanych z podróżami do krajów Unii Europejskiej po Brexicie. Każdy chce wiedzieć co się zmienia w tej kwestii. Zacznijmy od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (ang. EHIC/ pol. EKUZ). Osoby podróżujące i mające jakiekolwiek problemy zdrowotne wiedzą jak bardzo ważnym dokumentem jest karta EKUZ. Są też osoby, które nie miały pojęcia o jej istnieniu. Dlatego postaramy się przedstawić wszystkie szczegółowe informacje w poniższym artykule by każdy mógł zrozumieć istotę sprawy.

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest karta EKUZ?

Karta EKUZ upoważnia jej posiadaczy do niepublicznej opieki medycznej, jeśli zachorują lub ulegną wypadkowi w jakimkolwiek kraju UE lub w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtenstein.


Oprócz niepublicznej opieki medycznej karta obejmuje leczenie istniejących wcześniej schorzeń i rutynową opiekę poporodową, a także opiekę w nagłych wypadkach. Osoby z chorobami przewlekłymi, na przykład te, które wymagają dializ, mogą podróżować, wiedząc, że otrzymają leczenie na takich samych warunkach, jak obywatele odwiedzanego kraju.


Jako że jest to część programu unijnego to dostęp do tego programu jest stopniowo wycofywany dla Wielkiej Brytanii, ale rząd twierdzi, że przygotowuje zastępstwo. Dotychczas Wielka Brytania wydała 27 milionów kart EKUZ.

Czy karta EKUZ będzie nadal ważna po Brexicie?

Jeśli planujesz wakacje w kraju Unii Europejskiej (UE) w 2021 roku, możesz się zastanawiać, czy Twoja Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będzie nadal ważna.


Porozumienie w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią zostało ogłoszone 24 grudnia 2020. Ta "niby ugoda" głosi, że wszystkie karty EKUZ wydane przed końcem 2020 roku będą ważne do daty ich ważności.


Następnie Wielka Brytania wyda zamiennik, który według rządu Wielkiej Brytanii będzie nazywany brytyjską Globalną Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (GHIC), ale nie ma jeszcze dalszych szczegółów, jak ją uzyskać. Zapisz się do naszej listy mailingowej by być na bieżąco.


Podobnie jak EKUZ, nowa karta obejmie choroby przewlekłe lub istniejące oraz rutynową opiekę poporodową, a także nagłe wypadki.


Umowa Brexitu stanowi, że wszelkie specjalistyczne leczenia, takie jak dializa lub leczenia raka, „musi podlegać wcześniejszej umowie między ubezpieczonym a jednostką prowadzącą leczenie”, aby zapewnić dostępność leczenia. Jednak rząd Wielkiej Brytanii nadal zaleca wykupienie ubezpieczenia podróżnego z ochroną zdrowia przed wyjazdem na wakacje.

A co z ubezpieczeniem zdrowotnym dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Obywatele UE, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku, będą mogli nadal korzystać z usług lekarza rodzinnego NHS w ramach opieki zdrowotnej podczas pobytu w UK. Będą również mogli nadal używać swojej karty EKUZ podczas podróży do innego kraju UE i będą uprawnieni do ubiegania się o nową brytyjską kartę w odpowiednim czasie.

Jako że obywatele UE mieszkający na terenie Wielkiej Brytanii stanowią aż 5.6% populacji są objęci prawem gwarantowanym umowa o wystąpieniu pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Te prawa są zapisane w prawie brytyjskim i będą obowiązywać po Brexicie.

Opieka zdrowotna dotyczy krajów spoza UE

Wielka Brytania zawarła wzajemne umowy dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych z kilkoma krajami spoza UE, w tym Australią i Nową Zelandią, w ramach których odwiedzający mogą otrzymać pilne leczenie po obniżonych kosztach lub za darmo. Innymi słowy, odwiedzający traktowani są tak, jakby byli mieszkańcami danego kraju. Jednak w przeciwieństwie do EKUZ umowy te nie obejmują wcześniej istniejących schorzeń tylko nagłe przypadki.


Zadbaj o wszystkie szczegóły dotyczące swoich praw i nie daj się zaskoczyć w przyszłości. Jeśli masz jakikolwiek problem z interpretacja lub potrzebujesz więcej szczegółów skontaktuj się z nami.


KJB International Aid Consulting & Coaching

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275 Email: info@kjbinternationalaid.com Website: www.kjbinternationalaid.com ___________________________________ Follow us on Facebook or Instagram


382 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page