top of page

Podróże ze zwierzętami domowymi po Brexicie.


Kiedy Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej (UE), można było zabrać swojego psa lub kota z Wielkiej Brytanii do UE i z powrotem bez konieczności poddawania się kwarantannie, pod warunkiem spełnienia określonych warunków - takich jak ważne badania weterynaryjne w tym szczepienia, paszport zwierzęcia i mikroczip.


Tak było do 31 grudnia 2020 podczas gdy Wielka Brytania znajdowała się w okresie przejściowym z UE. Jednak od 1 stycznia 2021 paszporty dla zwierząt nie będą już ważne. Zostało to potwierdzone przez Komisję Europejską po ogłoszeniu przyszłego porozumienia UE-Wielka Brytania.


W związku z tym wielu załamanych właścicieli naszych czworonożnych pupili zastanawia się czy kiedykolwiek będą mogli zabrać swojego zwierzaka do UE? Pocieszającym jest to, że nadal będziemy mogli podróżować z naszymi pupilami z Anglii, Szkocji i Walii do UE, ale będzie to już troszkę inna procedura.


UE zgodziła się, że Wielka Brytania powinna otrzymać status, umożliwiając zwierzętom podróżowanie po jej granicach, pod warunkiem, że właściciele uzyskają świadectwo zdrowia zwierząt (ang. Animal Health Certificate AHC). Decyzja ta jest niezależna od szerszego porozumienia między UE a Wielką Brytanią w sprawie handlu i ich przyszłych stosunków, ogłoszonych 24 grudnia 2020.

No i teraz pytanie co to AHC? AHC potwierdza, że ​​Twój zwierzak ma mikroczipa i jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.


Za każdym razem, kiedy planujesz podróż ze swoim zwierzakiem, będziesz musiał otrzymać nowe zaświadczenie i musisz je uzyskać w ciągu 10 dni od daty podróży. Dokument jest ważny przez cztery miesiące. Zaświadczenie zostanie wydane przez Twojego weterynarza. Po przybyciu do UE będziesz musiał wjechać przez wyznaczone miejsce wjazdu dla podróżnych ze zwierzętami. Zasady dotyczą również psów przewodników.


A co z Irlandią Północną? Nic bardziej szczególnego niż w poprzednio opisanych przypadkach. Jeśli chcesz zabrać swojego zwierzaka z Anglii, Szkocji lub Walii do Irlandii Północnej, będziesz musiał uzyskać AHC, tak jakbyś wyjeżdżał na wakacje do UE. Zaświadczenie będzie musiało zostać przedstawione w wyznaczonym miejscu wjazdu podróżnych w celu przejścia niezbędnych kontroli.


Ponadto przy wyjeździe z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej (a także do Irlandii, Finlandii i Malty) psy domowe będą musiały zostać poddane leczeniu przeciwko danemu rodzajowi tasiemca, tzw. Tasiemiec bąblowcowy wielojamowy (Echinococcus multilocularis), na jeden do pięciu dni przed przybyciem.


Warto też wiedzieć, jak to jest z obywatelami Wielkiej Brytanii mieszkającymi w UE. Jeśli mieszkasz w UE i masz paszport dla zwierząt wydany przez państwo członkowskie UE, będziesz mógł go użyć, aby przywieźć swojego zwierzaka do Wielkiej Brytanii po 2020 roku. Będziesz mógł wrócić do UE również z paszportem zwierzęcia wydanym przez UE.

Jeśli używasz paszportu zwierzęcia wydanego w Wielkiej Brytanii, na rządowej stronie internetowej jest napisane, że powinieneś porozmawiać ze swoim weterynarzem, który pomoże Ci upewnić się, że przestrzegasz wszystkich unijnych przepisów i regulacji.


Podsumowując można śmiało twierdzić, że procedura jest podobna do obecnej i nie będzie aż tak wielkich zmian. Można by rzec, że praktycznie większość regulacji unijnych pozostaje bez zmian i raczej nie będzie nam ciężko ogarnąć te wszystkie procedury.


Nie taki diabeł straszny jak go rysują…


KJB International Aid Consulting & Coaching

Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275 Email: info@kjbinternationalaid.com Website: www.kjbinternationalaid.com ___________________________________ Follow us on Facebook or Instagram


292 views0 comments
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page