top of page

Jak ubiegać się o pracę w UK po Brexicie?

Od 1 stycznia 2021 prawo pobytu, pracy i studiów w Wielkiej Brytanii uległo zmianie po Brexicie. Nie obowiązuje już swobodny przepływ pracowników.

Teraz wymagane są wizy pracownicze na podjęcie pracy w UK. Oznacza to, że obywatele Unii Europejskiej (UE) będą traktowani w taki sam sposób, jak obywatele reszty świata. Od pierwszego dnia nowego roku 2021 otwarto aplikacje dla osób ubiegających się o wizę, aby przyjechać i pracować w Wielkiej Brytanii.


Mimo, iż proces ten jest znany wszystkim oficerom do spraw imigracyjnych i prawnikom, to większość migrantów ma problem ze zrozumieniem procesu wizowego. Nasza firma zajmuje się wsparciem emigrantów od lat i oferuje szereg usług związanych z emigracją. Proszę pamiętać, że sama aplikacja o wizę nie wystarczy. Dziś postanowiliśmy opisać wam nowy proces wizowy, który jest oparty na zasadach punktowych.


Zacznijmy wiec od wyjaśnień i podstawowych ustaleń co zostało zmienione po Brexicie. Kiedy Wielka Brytania była członkiem UE, osoby z krajów Unii miały automatyczne prawo do pracy w Wielkiej Brytanii. Nie zapominajmy jednak, że przejęcie kontroli nad imigracją było jednym z głównych tematów referendum w 2016 roku. To właśnie z powodu tego "wolnego przepływu pracowników z UE", Brytyjczycy chcieli się pozbyć Europejczyków. Nie przewidzieli jednak, że ekonomia też na tym ucierpi.


Jak już wyżej wspomniano nowy system wiz pracowniczych będzie oparty na punktach. Aby zakwalifikować się do otrzymania wizy, pracownicy migrujący, którzy chcą przenieść się do Wielkiej Brytanii, będą musieli uzyskać łącznie 70 punktów. Punkty są naliczane w zależności od zapotrzebowania na angielskim rynku pracy i kwalifikacji oraz umiejętności migrującego. Dla przykładu przedstawimy podstawowy sposób naliczania punktów:

  1. Oferta pracy i zatrudnienia licencjonowanego pracodawcy na pracę wymagającą kwalifikacji daje 40 punktów.

  2. Komunikatywna znajomość języka angielskiego. Umiejętność komunikowania się po angielsku da kolejne 10 punktów.

  3. Dodatkowe 20 punktów można by otrzymać, jeśli pracodawca zagwarantuje wam dochody w wysokości co najmniej £25 600 rocznie.

I właśnie w taki prosty sposób można uzyskać 70 punktów koniecznych do złożenia wniosku o wizę pracowniczą.


Można również zdobyć dodatkowe punkty za posiadanie lepszych kwalifikacji (np. 10 punktów za doktorat lub 20 punktów za doktorat z nauk ścisłych, technologii, inżynierii lub matematyki). Jest też lista zawodów, które mają znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników w Wielkiej Brytanii i za taki zawód można uzyskać 20 punktów, nawet jeśli wynagrodzenie będzie niższe niż £25 600 przy pełnoetatowym zatrudnieniu.

Jeśli chodzi o służbę zdrowia to tutaj zapotrzebowanie jest zawsze i to w każdej dziedzinie. Za taką ofertę pracy można również otrzymać 20 punktów, ale pracodawca musiałby zagwarantować co najmniej £20 480 rocznie, zgodnie z ustalonymi kwotami za poszczególne prace w czterech krajach Wielkiej Brytanii.


No i teraz pojawia się pytanie jak ubiegać się o pracę w UK, kiedy wymagane są wizy? To chyba najtrudniejszy z kroków jakie musi przeskoczyć migrant zanim wyemigruje. Warto tutaj przygotować dokumenty rekrutacyjne CV, Resume i list motywacyjny. Proszę pamiętać, że pracodawca otrzymuje setki życiorysów podczas rekrutacji a każdy aplikant ma niespełna siedem sekund by zaimponować swojemu przyszłemu pracodawcy. Opis w CV powinien zawierać profesjonalny opis kwalifikacji zgodny z prawem brytyjskim. Poleca się zlecenie pisania CV i innych dokumentów rekrutacyjnych profesjonalistom.


Po skompletowaniu dokumentów rekrutacyjnych należy zacząć szukanie pracy. Pamiętaj pracę może ci tylko zaoferować licencjonowany pracodawca. I tutaj najważniejsze - nie każdy pracodawca w UK może zatrudniać na zasadach wizowych i ma licencje na zatrudnianie migrantów. Nie daj się oszukać, ponieważ będzie wielu oszustów na brytyjskim rynku, którzy będą obiecywać pracę, płacę i super warunki za minimalną opłatą. Wiedz, że krótszej drogi nie będzie, a proces wizowy wymaga precyzji i czasu, a co najważniejsze, nie jest tani.


Po otrzymaniu propozycji pracy przystępujemy do składania wniosku o wizę. Wnioski można składać online, ale niektóre osoby będą musiały udać się do centrum składania wniosków wizowych, aby udowodnić swoją tożsamość i okazać niezbędne dokumenty. Prawdopodobnie koniecznością będzie okazanie zaświadczenia od przyszłego pracodawcy z UK o propozycji pracy oraz dowód na znajomość języka angielskiego i tutaj się kłania certyfikat IELTS.

Opłaty za wizy różnią się w zależności od rodzaju pracy, stanowiska, długości pobytu oraz od zapotrzebowania na tego typu pracowników w UK. Natomiast standardowa opłata wizowa mieści się w granicach od £610 do £1408 na osobę. Proszę również brać pod uwagę ubezpieczenie zdrowotne (ang. Healthcare Surcharge), które również wynosi rocznie £624 na osobę. Opłata za ubezpieczenie będzie zwrotna, jeśli aplikującym wydaje się decyzje odmowną o przyznaniu wizy.


Oprócz tego należy posiadać oszczędności w wysokości £1270, by udowodnić, że jest się samowystarczalnym i ma się środki na utrzymanie w UK.


Jak w każdym procesie są też uprzywilejowani a tutaj mowa o pracownikach służby zdrowia.

Istnieje system przyspieszonej migracji dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. Jednak większość pracowników opieki nie będzie objęta programem.


Osoby uprawnione do tej wizy będą płacić obniżone opłaty i otrzymają wsparcie w trakcie procesu składania wniosku o wizę. Wybrani kandydaci będą zwolnieni z opłat za ubezpieczenie zdrowotne. Migranci objęci tym programem nadal będą musieli osiągnąć odpowiedni poziom umiejętności i progi wynagrodzenia.


W razie jakichkolwiek problemów z procesem migracyjnym, alternatywą zostaje kontakt z naszą firmą. Mamy obszerne doświadczenie, jeśli chodzi o migracje i działamy na rynku angielskim od 2010 roku. Zajmujemy się praktycznie wszystkim i przygotowujemy cię na podróż w nieznane.


Serdecznie zapraszamy


KJB International Aid

Consulting & Coaching


Landline: +44 1733752295

WhatsApp: +44 7305464275

Email: info@kjbinternationalaid.com

Website: www.kjbinternationalaid.com

___________________________________

Follow us on Facebook or Instagram


  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
bottom of page